Olles olukorras kus keevitusmasinast on vajaka ja augud tahavad vägisi kerest välja pressida tuleb vahest leida alternatiivseid lahendusi. Sama olukord leidis end olevat oma neljanda autoga. Kahjuks kipuvad universaalkerega masinate tagumised luugid olema korralikud roostemagnetid ja nii ma leidsingi ennast olukorrast kus kojamehe võlli ümbrus oli korralikult ära mädanenud.
Ajal kus ma polnud veel kordagi korralikult keevitusmasina käppagi hoidnud ja selleks puudus ka võimalus otsustasin peale väikest researchi augu lappida alumiiniumvõrgu abil. Sellise augu korral ei taha pahtel tihti lugu oma paigal püsida ja oli vaja midagi mis oleks võimeline pahtlit toestama.
Taolise roostega tegeledes tuleb esmalt eemaldada kõik detailid mis võivad protsessi käigus jalgu jääda (antud juhul tuli eemaldada kojamees koos mootori ja tagumise klaasiga). Plats puhas tuleb eemaldada nii palju roostet metallilt kui võimalik- ideaalselt saavad sellega hakkama erinevad traatharjad. Pneumaatiliste kui ka elektrisliste tööristade kasutamisel koos traatkettaga tuleb alati kasutada prille- mul on olnud olukordi kus peale puhastust on traati nii hullult visanud et hiljem tuleb käest neid kiude välja tõmmata.
Olles eemaldanud nii palju roostet kui võimalik, tuleb hakata tekkinud auku uuesti kokku lappima. Selliste pindade puhul on peale puhastust mõistlik alati kasutada mõnda roostemuundurit nagu nt Presto Rost-Umwandler mis on minu meelest üks parimaid mis meil turult saada on.
Toona mul kahjuks veel nii palju mõistust ei olnud et muundurit kasutada, seega alustasin tavalise happekrundiga millele liimisin alumiinium võrgu otsa keemilise metalliga:
Toona ma veel ei teadnud aga tegelikult polnud antud asjade järjekord õige. Pahtlit ei soovitata panna happekrundi peale. Antud juhul oleks ma pidanud aluspinna kruntima kas epokrundiga või siis alustama esmalt võrgu, liimi ja pahtliga mille peale tuleb, siis happekrunt. Happekrunti kasutatakse peamiselt just värvitöökodades kus autoed värvimine on igapäevane teema ja madalam hind epokrundi ees annab eelise. Epokrunt ei vaja kohest pinna katmist ning selle peale saab vabalt ka pahtlit kanda mis annab remondi puhul vähe vabamad käed. Happekrundiga on olnud ka endal olukord kus pind sai roostest puhastatud, happekrundiga kaetud ja pind jäi kuuks seisma sellisel kujul- sellest piisas et pind uuesti rooste jõudis minna.
Lihtsuse mõttes tasub alati kasutada epokrunti, seejärel liimi ava kinni alumiiniumvõrgu ja keemilise metalliga. Võrk võiks olla pinnaga võimalikult tasa, võimaluselt isegi detaili tagumisel küljel, et vältida materjalide kuhjumist. Järgmisena tuleb suurem osa august siledaks pahteldada klaaskiudpahtliga mis peale kuivamist lihvitakse pinnaga võimalikult tasa 80’se liivapaberiga. Peale suurtemate defektide kinni katmist tuleb kasutada polüester pahtlit mis lihvitakse siledaks 180’se liivapaberiga. Polüester pahtliga tuleb korrata protsessi kuni saavutatakse soovitud kontuur. Kõik sõrmega tuntavad defektid avalduvad hiljem ka värvis, seega tuleb erilist tähelepanu antud sammule pöörata. Terve detaili värvimise korral tuleks nüüd matistada ka ülejäänud detaili pinnast kui seda ei ole juhuslikult juba tehtud. Detailide matistamiseks tuleks kasutada halli karukeelt mis peaks jääma karedusastmesse 600-800.
Olles lõpetanud pahteldamise ja pindade matistamise, tuleb pind hoolikalt puhtaks pesta. Esmalt tasub suruõhuga lasta maha kõik pinnale kogunenud tolm. Mikrofiiber lapi ja silikooni eemaldi abil tuleb maha pesta kõik ülejäänu millest suruõhk jagu ei saanud. Peale puhastust tuleks töödeldav pind korralikult ära kruntida kandes esmalt peale 3 kihti epokrunti. Epokrundile järgneb 2K krunt. Peale selle kuivamist tuleks pinda uuesti töödelda märja 600se liivapaberiga, et tekiks võimalikult sile pind enne värvimist. Silikooni eemaldig taaskord pinnad puhtaks millele järgneb 3 kihti värvi ja 3 kihti lakki kui tegu on metallik värviga.
Punktide kaupa:
- Eemalda kõik ees olevad esemed
- Eemalda rooste traatketta või muu sarnase vahendiga
- Kindlasti kasuta peale puhastust roostemuundurit
- Puhasta pind silikooni eemaldiga
- 2-3 kihti epoksiidkrunti
- Liimi paika alumiiniumvõrk
- Klaaskiudpahtel
- 80’se liivapaberiga siledaks lihvida
- Suruõhuga puhu minema tolm
- Silikooni eemaldiga pesu
- Polüesterpahtel
- 180’se liivapaberiga siledaks lihvida
- Teiste pindade matistamine halli karukeelega
- Pindade puhastus
- 2-3 kihti epokriidkrunti
- 2-3 kihti 2K krunti
- Vesilihv 600’se liivapaberiga
- Pindade pesu
- Kanna peale värv 2-3 kihti
- Metallikvärvi korral läheb otsa ka 2-3 kihti lakki
Suur tänu lugemalt! Loodetavasti tuleb see info kellegile kunagi ka kasuks aga seda ei tasu võtta nüüd ka kui professionaali kirjutist- erinevaid protsesse ja tegumoode on siis maailmas juba nii palju, et kindlasti leidub inimesi kes taolist asjade kulgu maha laidaks. Postituse eesmärk on anda kerge ülevaade sellest kuidas oleks võimalik antud auku parandada ilma spetsiifiliste vahenditeta.
Tänud lugemast!